CO není ŽE! Cože?!

23/02/2024

Velmi často v učebně slyšíme věty typu: "Myslím, co ano", "Říkal, co nepřijde". A víte, ŽE těm větám nerozumíme? "Cože?!" říkáte. "A jak to teda je?" Sledujte.

ČESKY

Tam, kde v ruštině je jen jedno slovo, a to slovo ČTO, čeština má slůvka dvě: CO a ŽE.


 "Co" je tázací zájmeno, používáme ho většinou v otázkách: Co děláš? Co říkal? Co po mně chceš? Na co se budeme dívat?  


"Že" je spojka, která k hlavní větě připojuje vedlejší větu: Myslím, že to tak nemyslel. Dělá, že dělá. Říkal, že zítra bude celý den doma. Manželka říkala, že nemáme žádný domácí úkol.


Ale to není všechno. Můžete taky slyšet slovo "cože". Co tohle je zač? To je takové speciálně slovíčko, které se používá, když chcete vyjádřit úžas, překvapení, občas až výhrůžku: Cože?! To nemyslíš vážně! Už máme najeto 100 000 kilometrů. Cože?!

RUSKY

Смотрите, там, где в русском мы обходимся одним и тем же словом, а именно словом "что", чешскому нужны слова аж два: CO и ŽE. "Зачем?" - удивленно пожимаете плечами вы. Вот зачем.

Чешское "со" - это вопросительное местоимение, его мы будем использовать в вопросах: Co děláš? (Что ты делаешь?) Co říkal? (Что он сказал?) Co po mně chceš? (Чего ты от меня хочешь (Чё прицепился?)). Na co se budeme dívat? (Что посмотрим (в смысле - какой сериальчик)?).

Ну вот. А "že" - это союз, которым мы присоединяем придаточное предложение к главному: Myslím, že to tak nemyslel. (Я думаю, что он не то имел в виду). Dělá, že dělá. (Делает вид, что работает). Říkal, že zítra bude celý den doma. (Он сказал, что будет весь день дома). Manželka říkala, že nemáme žádný domácí úkol. (Жена сказала, что нам ничего не задано.)

Но это еще не все. Наверняка, вы уже слышали еще одно слово - "cože". Что это еще за такое? А вот такое: это слово в чешском используется, если вы хотите выразить восторг, удивление, но иногда и пригрозить: Cože?! To nemyslíš vážně! (Чтоооо?! Ты что, издеваешься?!) Už máme najeto 100 000 kilometrů. Cože?! (У нас пробег уже 100 000 км. Чего?! Ого!). Иногда я бы его, пожалуй, перевела даже как: "Ни фига себе!"